Ești lucrător de tineret sau reprezentant al unui ONG? Participă la cursul de formare pe competența interculturală

Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova (CNTM) anunță concurs de selectare a 20 de lucrători de tineret/reprezentanți ai ONG-urilor care vor participa în cursul de formare pe competența interculturală.

CNTM implementează în perioada 2010 – 2019 proiectul „Dialog intercultural în Moldova”, având suportul financiar al Fundației Elvețiene pentru Copii „Pestalozzi”. Proiectul este implementat în 8 regiuni: Chișinău, Bălți, Edineț, Soroca, Cimișlia, Ungheni, Cahul și regiunea UTA Găgăuzia (Comrat și Vulcănești), începând cu ianuarie 2015, cu susținerea organizațiilor partenere locale.

Scopul proiectului este de a spori nivelul de comunicare interculturală și acceptare reciprocă în rândurile tinerilor, prin consolidarea și dezvoltarea competenței interculturale ale lucrătorilor de tineret/reprezentanților ONG-urilor și aplicarea elementelor de educație interculturală în educația non-formală.

Programul va cuprinde:

  • Noțiuni de bază din domeniul Educației Interculturale și prezentarea situației dialogului intercultural în Moldova;
  • Modele de activități non-formale pentru copii și tineri la subiecte: toleranță, valori culturale, acceptarea diferențelor culturale, identitate, comunicare interculturală;
  • Cursul va fi bazat pe ghidul „Repere ale Educației Interculturale” elaborate de către Consiliul Național al Tineretului din Moldova, care este adaptat pentru a fi utilizat în diferite medii și cu diferite grupuri țintă.

Cerinţe faţă de candidaţi

  • Experienţă de lucru în sectorul asociativ de tineret;
  • Cunoștințe și abilități în domeniul educației non-formale și/sau a educației interculturale;
  • Abilități de prezentare, organizare, comunicare și lucru în echipă;
  • Delegarea din partea unei organizații sau instituții de tineret care activează în regiunile proiectului: Bălți, Cahul, Chișinău, Cimișlia, Edineț, Soroca, Ungheni și UTA Găgăuzia;
  • Disponibilitatea de a organiza cel puțin trei activități de multiplicare a cunoștințelor și abilităților dezvoltate în cadrul trainingului, până la sfârșitul lunii octombrie 2019.

Persoanele interesate vor expedia doar prin e-mail la intercultural.dialog@gmail.com dosarul de participare denumit „Curs de formare – competența interculturală”, care va conţine Formular de înscriere completat și scrisoare de delegare din partea unui ONG/Centru de tineret din regiunile proiectului.

Data limită de aplicare este 27 mai 2019.

Pentru detalii privitor la eveniment va rugăm să contactați organizatorii:

Anastasia Sorocatîi, asistent de proiect – 022 235-175, 079 67 97 85

sau la adresa electronică: intercultural.dialog@gmail.com

Alte noutăți

Bilanțul trimestrului IV al Grupului Național Advocacy Tineret

Citește

Evaluarea Cheltuielilor Destinate Sectorului de Tineret la Nivel Central

Citește

Consiliul Național al Tineretului din Moldova lansează concursul de fotografie „Tineri pentru #Planetă”

Citește

Rezoluție pentru Prioritizarea Tinerilor pe Agenda Electorală a Alegerilor Parlamentare din 2025

Citește

Tinerii au nevoie de tine!

Devino organizație membru CNTM!

Redirecționează 2% către CNTM și contribuie la proiecte pentru tineri!

Denumire juridică

Asociatia Obstească”CONSILIUL NATIONAL AL TINERETULUI DIN MOLDOVA”

Adresă juridică

Republica Moldova, Chisinau, str. Petru Rares, 18

Cod Fiscal

1009620000712

Denumirea băncii

BC Moldindconbank SA, filiala Centru Chisinau

SWIFT

MOLDMD2X309

Codul bancar

MD56ML000000002251709693

Contacte

Telefon: (+373) 22 233 088

Fax: (+373) 22 235 175

Email: cntm.corespondenta@gmail.com, cntm.contabilitate@gmail.com

Sari la conținut