Oportunitate de angajare: coordonator direcția Educație/coordonator local Chișinău

Consiliul Național al Tineretului din Moldova anunță concurs pentru selectarea unui coordonator(oare) în cadrul direcției Educație. Acesta va fi responsabil de implementarea activităților planificate în cadrul Strategiei CNTM și asigurarea unei bune desfășurări a activităților proiectului „Dialog intercultural în Moldova”.

Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova (CNTM) este o structură umbrelă a 58 de organizații de tineret, reprezentând interesele tinerilor în relațiile cu structurile guvernamentale, instituțiile naționale și internaționale în domeniul tineretului. În conformitate cu obiectivele Direcțiilor Strategice I și II „Educația tinerilor” și „Drepturile tinerilor și incluziunea socială”, CNTM implementează în perioada 2010 – 2019 proiectul „Dialog intercultural în Moldova”, având suportul financiar al Fundației Elvețiene pentru Copii „Pestalozzi”. Obiectivul general al proiectului este dezvoltarea competențelor interculturale ale copiilor și tinerilor din Moldova, prin consolidarea capacităților persoanelor responsabile de realizarea drepturilor. Prin intermediul activităților de instruire, CNTM promovează comunicarea interculturală, ca un mijloc eficient de stabilire a relațiilor pașnice, bazate pe respect mutual, între copii și tineri reprezentanți ai diferitor etnii.

Responsabilități:

  • implementarea acțiunilor planificate în cadrul Strategiei CNTM, Direcția Educație;
  • promovarea educației non-formale și participării active a tinerilor în procesele de luare a deciziilor;
  • consolidarea structurilor de auto-guvernare în cadrul instituțiilor de învățământ;
  • identificarea și stabilirea parteneriatelor, care vor contribui la promovarea educației non-fomale;
  • participarea la instruirile organizate pentru echipa proiectului;
  • organizarea activităților proiectului în mun. Chișinău, în conformitate cu Planul de Acțiuni al proiectului Dialog Intercultural în Moldova;
  • selectarea, motivarea și menținerea comunicării cu participanții la activitățile proiectului;
  • menținerea comunicării cu instituțiile și organizațiile partenere la nivel local (Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a mun. Chișinău, școlile partenere etc.);
  • participarea activă în procesul de planificare, implementare, monitorizare și evaluare a activităților și impactului proiectului;
  • identificarea surselor de finanțare și realizarea activităților de fundraising pentru activitățile de promovare a educației interculturale și a altor activități pe direcția educație. ​

Modalitatea de aplicare şi selectare

Persoanele interesate vor expedia, doar prin e-mail la intercultural.dialog@gmail.com,  dosarul de aplicare denumit „Coordonator Direcția Educație”, care va conţine CV-ul şi scrisoare de intenţie, cu indicarea a 2 persoane de referinţă.

Pentru mai multe detalii privind specificul și cerințele poziției, vă invităm să consultați Termenii de Referință.

Data-limită de depunere a dosarului este 25 februarie 2017, ora 17.00. Persoanele selectate pentru a doua etapă a concursului vor fi invitate la interviu.

Pentru informaţii suplimentare, Vă rugăm să contactaţi:

Galina PETCU, Coordonator proiect Dialog Intercultural in Moldova

Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova (CNTM)

Tel/fax: 022 235 175

Email: galina.petcu@cntm.md

Website: dialog.cntm.md, www.cntm.md.

Alte noutăți

EaP NYC Candidate for the board of European Youth Forum – Teodora Panuș

Citește

Noi oportunități pentru tinerii aleși locali. În Moldova a fost lansată platforma Tinerilor Primari și Consilieri Locali

Citește

Временная защита лиц, перемещенных из Украины: анализ законодательства и интеграция на рынок труда

Citește

Anunț de selectare a participanților la școala de primăvară „Satul copiilor”, Elveția

Citește

Tinerii au nevoie de tine!

Devino organizație membru CNTM!

Redirecționează 2% către CNTM și contribuie la proiecte pentru tineri!

Denumire juridică

Asociatia Obstească”CONSILIUL NATIONAL AL TINERETULUI DIN MOLDOVA”

Adresă juridică

Republica Moldova, Chisinau, str. Petru Rares, 18

Cod Fiscal

1009620000712

Denumirea băncii

BC Moldindconbank SA, filiala Centru Chisinau

SWIFT

MOLDMD2X309

Codul bancar

MD56ML000000002251709693

Contacte

Telefon: (+373) 22 233 088

Fax: (+373) 22 235 175

Email: cntm.corespondenta@gmail.com, cntm.contabilitate@gmail.com

Sari la conținut